Cześć

Jesteś początkującym hodowca matek pszczelich? A może jesteś zawodowcem? Nie ważne, ta metoda spodoba się wam obu. Dziś chcę poruszyć temat ważny – przekładanie larw. Dla wielu pszczelarzy zajmujących się wychowem matek pszczelich, transfer larw do miseczek matecznikowych, to nie lada wyczyn. Nic dziwnego, larwa zaraz po wykluciu jest tak mała, że ledwo ją widać gołym okiem, nie wspominają o przełożeniu jej w inne miejsce.

Sklepy pszczelarskie w swoich ofertach posiadają kilka pozycji, które mają pomóc pszczelarzowi w tej czynności. Najbardziej popularne są łyżeczki do przekładania larw. Łyżeczkę do przekładania larw można nabyć w kilku wersjach, najbardziej popularna jest łyżeczka Chińska, plastykowa z przyciskiem jak w długopisie – kupiłem kiedyś, a teraz leży na półce. Są też bardziej skomplikowane urządzenia, na przykład ramka Nicot. Ramką Nicot hodowałem matki pszczele w sezonie 2010 – dziś Nicot leży na półce.

Większość łyżeczek jakie testowałem była niewygodna w pracy, zawsze miałem jakiś problem. Największym problemem było brak praktyki. hahaha… Ramka Nicota za bardzo mnie ograniczała ilościowo i czasowo.

Przekładanie larw zawsze było lekką zmorą, aż do momentu kiedy odkryłem to – zapraszam na film.