Cześć!

Jestem początkującym pszczelarzem. W swojej skromnej pasiece mam 5 uli . Typ : warszawskie .

Chciałbym tą pasiekę powiększyć . Mój problem polega na tym , że nie wiem jakie czynności trzeba wykonać aby zrobić odkłady z uli które posiadam . Matki mam nieznakowane i nie wiem w jaki sposób je odnaleźć , a z tego co wiem to jest ważne żeby wiedzieć gdzie matka się znajduje, Gdybyś znalazł dla mnie chwile czasu opisz czynności które muszę wykonać .

Pozdrawiam Gucio

ODPOWIEDZ

Cześć

Żeby można było zrobić takie odkłady, to przede wszystkim musisz mieć puste ule lub korpusy o takiej samej ramce, w tym przypadku Warszawskie.

Najprostszy sposób na wykonanie odkładu

Z rodziny przeznaczonej do zrobienia odkładu wyciągamy 3 ramki (2 czerwiem 1 pokarmem)  wsadzamy je do wcześnie przygotowanego ula lub skrzynki na odkład i wywozimy na inna pasieka-3km, żeby pszczoły nie wróciły do macierzaka. Do nowego odkładu musimy poddać matkę, najlepiej unasieniona albo matecznik na wygryzieni. I to wszystko – odkład pszczeli mamy zrobiony.

Jak należy zadbać o odkład pszczeli?

Od dnia pierwszego powinniśmy karmić taki odkład (ciasto lub syrop). To przyspieszy dochodzenie odkładu do siły, jak wszystko będzie ok, a odkład był zrobiony z matka unasieniona to po 18 dniach powinniśmy mieć od 4 do 6 ramek zasklepionego czerwiu. Dlatego trzeba zadbać o miejsce do czerwienia dla matki pszczelej. Jeśli odkład był zrobiony z matecznikiem na wygryzieniu to po 10 dniach należy sprawdzić czy poddana matka pszczela podjęła czerwienie, jak stwierdzimy brak jajeczek i nie możemy doszukać się matki to natychmiast musimy poddać nowa, albo stracimy odkład.

Wiosna to wspaniały okres do szukania matek pszczelich, rodziny pszczele są mniej liczne, mniej pszczoły biega w ulach, w okresie tym znaleźć matkę pszczela to prosta sprawa. Pisak do znakowania matem znajdziesz w sklepie pszczelarskim, jak i inny sprzęt który ułatwi jej złapanie. Głowa do góry – trzymam kciuki

To jest tylko teoria, w praktyce może być lekko inaczej, musisz zacząć to robić, tylko po to, by w następnym roku było łatwiej.

Pozdrowienia TM