Witam,
Jestem początkującym pszczelarzem. Pszczelarstwem „zaraziłem się” 2 lata temu oglądając taki program tv „Galileo”. Zacząłem trochę czytać i szukać informacji o pszczołach i budowie uli a później zobaczyłem Pana filmiki o pszczołach w necie……. i tak się zaczęło. Zimą w zeszłym roku zrobiłem 6 uli warszawskich poszerzanych i kupiłem 6 odkładów pszczoły kaukaskiej, z których tylko 2 okazały się kaukaskimi a reszta to jakaś mieszanka (tak mi powiedział inny znajomy pszczelarz). No cóż różni są ludzie. Ale nie mniej cieszę się z tych pszczół. Pszczółki bardzo dobrze pracowały i myślę, że dobrze im w moich ulach. Nawet miałem trochę miodu. Jesienią zrobiłem z kolei 4 ule wielkopolskie (komplet 2 korpusy i nadstawka), które stoją i czekają na swych mieszkańców.
I stąd mam do Pana pytanie a raczej prośbę. Chciałbym od Pana kupić 4 odkłady Buckfast, ale jak najwcześniej się tylko da (maj). Problem jest taki, że mieszkam w okolicach Warszawy (niedaleko tej słynnej Magdalenki). Czy transport samochodem w transportówkach na tak dużą odległość (ok. 8 godzin jazdy bez szaleństw po drodze)nie zaszkodzi pszczołom?
Proszę mi napisać w jaki sposób przyjmuje Pan zapisy na odkłady? Czy trzeba wpłacać jakiś zadatek ect. Chciałbym być pewny, że mam zamówione pszczoły na koniec maja tak, aby 4 ule były zasiedlone.
Poza tym chciałem w tych „mieszankach” korzystając z Pana filmowych podpowiedzi wymienić matki, ale to gdzieś tak ok. czerwca. Tak, że też chyba zwrócę się do Pana z prośbą o sprzedaż mi 4 matek unasiennionych i przesłanie ich pocztą. Przepraszam, że tak długo się rozpisałem, ale to tak z prawnikami jest.
Pozdrawiam
Zygmunt L
Odp…
Witam Kolegę Pszczelarza

Super, że pszczoły pojawiły się u kolegi w życiu – teraz jesteśmy kolegami pszczelarzami. Sprzedaż miodu w okolicach Warszawy pewnie jest dziecinnie łatwa, a to zawsze cieszy jak inni kupują i chwalą nasze produkty. Dodam, że pszczelarstwo to praca sezonowa, w naszych warunkach tylko 6 miesięcy i co dalej? WAKACJE. Płusów jest znacznie więcej, nożna by było o tym książki pisać.

Odkłady pszczele, które produkuje będą gotowe na koniec maja, i tu nic nie można przyspieszyć. Wcześniejszy termin byłby zbyt ryzykowny, ze względu na unasienianie matek pszczelich – brak wystarczającej ilości trutni. Mam kolegę w Warszawie, on zabierał moje odkłady – zawsze wszystko było ok. Warto by było się zorientować, czy ktoś ma podobną ofertę z odkładami bliżej Pana lokalizacji – no chyba, że kolega chce to połączyć z mini wakacjami w pasiece Tomka Miodka (nocleg jest).

Odnośnie matek unasienionych Buckfast – dostępny termin wysyłki 9maja (poniedziałek). Zamówienia przyjmuje drogą mailowa, proszę podać adres, telefon i krótko napisać co się zamawia i w jakich ilościach, a ja taką wiadomość oflaguje jako zamówienie.

Pozdrowienia TomekMiodek

Więcej o pszczołach

Buckfast pszczoła na duże pożytki