Po ilości zapytań jakie dostaje w sprawie matki reprodukcyjne Buckfast KB, nie trudno się domyślić jak wielu pszczelarzy z Polski planuje zakup takich matek. Od razu skojarzyłem, że mógłbym napisać krótki artykulik na temat ula dla matek reprodukcyjnych. Matki reprodukcyjne należą do najdroższych matek jakie oferują hodowcy, ceny wąchają się miedzy 85€ a 200€ za sztukę – zależy od kogo kupujemy. Pszczelarze nabywając taką matkę noszą się z zamiarem użytkowania jej przynajmniej przez okres 3 lat. 3 lata w niektórych przypadkach może okazać się niemożliwe do osiągnięcia, bo wszystko zależy od jakości unasiennienia lub inseminacji. I w tym miejscu pszczelarz może sobie pomoc, budując odpowiedni ul dla takie matki.

Rodziny z matkami reprodukcyjnymi nigdy nie będą najsilniejszymi rodzinami i nie należy oczekiwać miodu od takich rodzin. Musimy pamiętać, że jest to najdroższa matka w naszej pasiece i każde jajeczko zniesione przez matkę reprodukcyjna ma wartość hodowlaną. Trzymając matkę reprodukcyjną na całym korpusie bez ograniczenia, zezwalamy jej składać masę niepotrzebnych jajeczek które jedynie mogą przysłużyć się do skrócenia życia matki.

Co w takim razie może zrobić pszczelarz? – zbudować ul.

Głównym celem takiego ula jest ograniczanie matki w czerwieniu. Na zdjęciu widać kratę od grodowa, która została wmontowana w korpus ula. W tak zaplanowanym ulu matka czerwi tylko na 3 ramkach.   Zdjęcie wykonane w US.

Tomek Miodek

Pozdrawiam Tomek Miodek

Na tej stronie można zapoznać się z moja oferta matek na rok 2011

http://www.tomekmiodek.pl/matki-pszczele

Znajdź więcej artykułów:

Nicot system – hodowla matek pszczelich

Rozwiązłość seksualna matek pszczelich

Buckfast pszczoła na duże pożytki